Sauny tradycyjne, fińskie, śródziemnomorskie
Sauna – zabieg rodem z Finlandii – polega na naprzemiennym stosowaniu ciepła i zimna. Pod wpływem zmian temperatury Twoje ciało zostaje poddane znacznemu wysiłkowi. Wysoka temperatura powoduje pobudzenie krążenia, przyspieszenie akcji serca – nawet do 120 uderzeń na minutę. Krew, która krąży szybciej, dostarcza do tkanek więcej tlenu i substancji odżywczych. W saunie trzeba spędzić minimum godzinę aby trzykrotnie nagrzać organizm, schłodzić i odpocząć.
Ludzie korzystający z sauny 10 razy rzadziej chorują na przeziębienia i katar!
Sauna fińska
Tradycyjna sauna sucha, zwana też fińską, zbudowana jest z drewna. Do jej produkcji wykorzystuje się najczęściej deski ze świerka skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru. Siedziska i oparcia powinny być wykonane z drewna, które się nie nagrzewa – np. afrykańskiego abachi. W saunie można uzyskać temperaturę do 110°C (pod sufitem) przy wilgotności względnej 3-5%.
Pierwotnie powietrze w saunie ogrzewane było przy pomocy pieca opalanego drewnem. Obecnie wykorzystuje się w tym celu piece elektryczne, których grzałki nagrzewają położone na nich kamienie. Polewając kamienie wodą lub stosując piec z agregatem parowym możemy zwiększyć wilgotność powietrza i uzyskać tzw. saunę mokrą. Watro przy tym pamiętać, że im wyższa temperatura, tym wilgotność musi być niższa, ponieważ przy zwiększaniu wilgotności przyjmowanie ciepła przez ciało jest również większe.
Suma °C i % wilgotności względnej powinna wynosić około 110, czyli np.: 100°C i 10%, 80°C i 30%, 50°C i 60%.
Przekroczenie tej wartości grozi poparzeniem!
W zależności od miejsca, którym dysponujemy i ilości osób mogących korzystać jednocześnie z sauny, wykonuje się kabiny w różnych kształtach i rozmiarach. Przy zastosowaniu pieca z agregatem parowym, można na wylocie pary umieścić zioła i uzyskać tym samym saunę parowo-ziołową.
Sauna infrared
W saunach infrared do ogrzewania ciała wykorzystywane są promienie podczerwone. Temperatura wewnątrz kabiny jest niższa, niż w tradycyjnych saunach fińskich i wynosi 37-54°C, dzięki czemu nie ma przeciwskazań, by korzystały z niej również dzieci, osoby starsze, czy też osoby które mają kłopoty z krążeniem.
Promieniowanie oddziałuje na Twoje ciało bez względu na temperaturę w kabinie. Czas nagrzewania kabiny do temp. 40-50°C wynosi ok. 30 min. Saunę z promiennikami podczerwieni można wykonać praktycznie w każdych warunkach, przy czym koszty eksploatacji (zużycie energii elektrycznej) są bardzo niskie.
Sauna śródziemnomorska
Dzięki jednej z najzdrowszych odmian termalnej kąpieli, ten typ sauny zyskuje coraz większą popularność – nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Temperatura 50-55°C i wilgotność do 40% nie wysuszają Twojej skóry, a podmuchy gorącego powietrza gwarantują skuteczną inhalację.
Zabiegi w saunach można dodatkowo uatrakcyjnić, stosując koloro-terapię lub muzyko-terapię.